Pivní kultura

Česká pivní kultura

spojuje společnost u jednoho stolu

Jihočeský a Plzeňský kraj uznaly pivní kulturu jako kulturní fenomén.

V průběhu května 2023 Rady Plzeňského a Jihočeského kraje odsouhlasily zápis pivní kultury na krajské seznamy nemateriálních statků tradiční lidové kultury. V obou krajích je tradice spojená s konzumací a výrobou piva hluboce zakořeněna. Pivní kultura zahrnuje širokou škálu tradic v rámci společenského života na vesnicích i ve městech. Ačkoli je ústředním motivem pivo jako nápoj, jde především o souhrn kulturních, etnologických, sociálních a historických prvků, které jsou spjaty právě s výrobou a konzumací piva.

V Jihočeském kraji byla nominace podána ve spolupráci s Jihočeským muzeem v Českých Budějovicích. Jižní Čechy patří k tradičním regionům s výraznou a silnou pivní kulturou. Ta je logicky vázána na existenci velkého počtu a rozsáhlé sítě hospod. Právě hospoda je jedinečný společenský fenomén, který je součástí jihočeské kultury prokazatelně od 16. století. V mnohých případech je také centrem společenského života v komunitě a jedním z mála míst, kde mají možnost se potkat skupiny obyvatel, které by se jinak nepotkaly. Nominace v Jihočeském kraji tak byla založena na společenské roli hospod v kraji.

Plzeňský kraj je kolébkou vzniku českého ležáku, který zde poprvé uvařili před 180 lety. Česká pivní kultura je kulturní komplex, který se po staletí utváří kolem fenoménu českého piva/českého ležáku a který je významný v rámci českého společenství i unikátní v mezinárodním srovnání. Plzeňský kraj je tak logickým centrem pro tuto část české pivní kultury.

Zápis na krajské seznamy nemateriálních statků tradiční lidové kultury je nezbytným krokem před podáním žádosti o zápis na národní seznam.